Za sve PR-ovce i one koji komuniciraju s medijima malo korisnog štiva- Autorizacija i ispravak u medijima.
Nastavite čitati!
Autorizacija intervjua ili izjave u Hrvatskoj zakonski i pod zakonski je definirana:
-člankom 2. Zakona o medijima: “Autorizacija je potvrda autentičnosti izjave ili razgovora namijenjenog objavljivanju dana u pisanom ili usmenom obliku ako postoji tonski zapis o usmenoj autorizaciji.”
-kodeksom časti Hrvatskog novinarskog društva (HND) u članku 8.: “Novinar ne smije zloupotrijebiti povjerenje uspostavljeno s izvorom informacije. Pravnu ili fizičku osobu koja novinaru daje informaciju novinar mora upoznati u kojem će mediju i kojem kontekstu ta informacija biti objavljena. Smisao izjava i intervjua novinar ne smije iskrivljavati, ni izravno, niti izvlačenjem iz konteksta. Autorizacijom se podrazumijeva isključivo potvrda autentičnosti sadržaja intervjua. Oprema intervjua ne podliježe autorizaciji. Jednom autoriziran intervju smatra se konačnim.”
Također, Zakon o medijima u poglavlju 6. članak 21. stavak 7. navodi da autorizacija nije apsolutna za odricanje od odgovornosti, odnosno da novinar i medij unatoč autorizaciji imaju odgovornost za prenesenu informaciju.
“(7) Ako je informacija autorizirana, a pojedini dijelovi sadrže očevidne uvrede ili klevete, autorizacija ne isključuje i solidarnu odgovornost nakladnika i glavnog urednika, ako nisu postupali u dobroj vjeri.”
Novinar i sugovornik slobodno uređuju uvjete autorizacije i sve što se dogovore za sud je pravovaljano. No, isključivi dokaz na sudu su pisana potvrda ili tonski zapis o autorizaciji.
U praksi to znači, da novinar/urednik moraju imati pisanu potvrdu (u pravilu elektroničkom poštom) ili tonski zapis (snimak) gdje je jasno vidljivo da se sugovornik suglasio s tekstom objave (ne i opremom teksta).
Napomena: zakonski nije određeno da medij od sugovornika mora tražiti autorizaciju i ona kao takva nije zakonska obaveza.
-također važno: -autorizacija nije način da se mijenjanju odgovori ili izbacuju nepoželjna pitanja
-ona ne znači pravo sugovornika da se ne objavi nešto što mu nije po volji
Pravo na odgovor i pravo na ispravak u medijima – regulativni okviri
-najvažniji akt je Zakon o medijima
– pravo na demanti i pravo na odgovor različite su stvari
– ispravkom se ispravljaju netočne ili nepotpune informacije (dezinformacije)
– odgovorom se poriču ili nadopunjuju sporne informacije koje ne moraju nužno biti netočne niti moraju biti protupravne
Ispravak
– u ispravku se moraju navesti podaci i činjenice kojima se dokazuje neistinitost objavljenih dezinformacija
-ispravak se mora objaviti bez promjena i dopuna na istom ili istovrijednom mjestu programskog prostora i na isti ili istovrijedan način na koji je bila objavljena informacija na koju se ispravak odnosi
-ispravak ne smije biti nerazmjerno dulji od informacije, odnosno od dijela informacije na koji se odnosi. Ispravak se može objaviti u izmijenjenom obliku samo ako na to pristane podnositelj zahtjeva
-ispravak se mora objaviti tako da je iz naslova vidljivo da se radi o ispravku.
Primjer ispravka
HRVATSKI DNEVNIK
Zagorska 6
23 000 Zadar
Zagreb, 15. prosinca 2020.
Na ruke glavnog urednika Ivice Ivić
Poštovani,
u Hrvatskom dnevniku objavljenom dana 07. prosinca 2020. godine objavljen je tekst pod nazivom „Darko Marić na prevaru je stekao diplomu“ u kojem se navodi niz netočnih i uvredljivih tvrdnji koje mogu dovesti u zabludu čitatelje. Temeljem pozitivnih odredbi Zakona o medijima (NN 59/04, 84/11, 81/13) pozivamo Vas da u svojim novinama na isti ili istovrijedan način objavite ispravak cijelog niza neistinitih i uvredljivih navoda o meni, a objavom kojih ste nanijeli veliku štetu meni i obitelji.
1. Netočan je naslov „Darko Marić na prevaru je stekao diplomu“
2. Netočan je podnaslov u kojem stoji: „Poznati splitski arhitekt svoju navodnu diplomu stekao je kupovinom na Arhitektonskom fakultetu Sveučilišta u Beogradu“
3. Netočno je objavljeno kako sam stupanj zvanja diplomiranog arhitekta stekao na nepošten način davanjem novca za istu na Arhitektonskom fakultetu u Beogradu
4. Netočno je objavljeno kako sam brojne poslove dobio obmanjivanjem klijenata
5. Netočno je objavljeno kako sam u lipnju prošle godine ostavio nezavršen projekt izgradnje spomenika u Šibeniku
ad 1. tu ide pobijanje netočnog navoda putem detaljnijeg objašnjenja
ad 2. tu ide pobijanje netočnog navoda putem detaljnijeg objašnjenja
i tako redom za svaku od točaka…
Molim Vas, da sukladno zakonskim propisima, objavite ovaj ispravak kojim će barem djelomično biti umanjena šteta nanesena meni i mojoj obitelji.
Darko Marić
Ulica Lastavica
23 000 Zadar
Više saznajte na našem seminaru:
ili na: