Prvi put voditelj
ili
Od kolege do lidera– četiri stupa izvrsnog lidera
Kad dojučerašnji kolega ili kolegica postane voditelj promjena je neizbježna. Kako voditi tim, odjel, organizaciju? Što sa sumnjom u vlastite kompetencije i sindromom „nisam dovoljno dobar“? Kako biti omiljen? Kako uspješno voditi? A kako novonastalu situaciju vide kolege? Što s njihovim nepovjerenjem i nedostatkom inspiracije? Kako lider stvara pozitivnu kulturu nakon promjene hijerarhijskih odnosa?
Novi lider želi imati autoritet. No, hijerarhijska pozicija, ma kako zaslužena bila, neće donijeti autoritet i neće značiti da su kolege zato motivirani. Važan je njegov utjecaj, ne autoritet.
Novi lider želi mijenjati na bolje. Nitko ne sumnja u tu želju. No, zna li kako, prije nego što ga ponese autoritet ili ga unište vlastita nesigurnost i manjak samopouzdanja? Ili nemogućnost dojučerašnjih kolega da se nose s novom situacijom?
Četiri su stupa izvrsnog lidera*:
- Trostruka svrha
- Zarađeno povjerenje
- Zdrav konflikt
- Međusobna odgovornost
Svi ovi stupovi potrebni su da drže jedni druge. Svrha utječe na povjerenje, povjerenje je uvjet za zdravi konflikt, zdravi konflikt rađa međusobnu odgovornost. Sve zajedno čini pozitivnu kulturu. Utjelovljenje ovih stupova, ne samo njihovo postojanje na logičkoj razini svijesti, garancija su uspješnog i omiljenog lidera, i angažiranih i sretnih zaposlenika.
Trostruka svrha
Prvo pitanje na koje novi lider treba odgovoriti je: Kako ono što radim doprinosi većoj viziji? I to u smislu: pozitivnog utjecaja na druge, pozitivnog utjecaja jednih na druge, i pozitivnog utjecaja na samog sebe.
U Maslowljevoj hijerarhiji potreba cijeli se sustav urušava ako nema samopoštovanja, samopouzdanosti, cijenjenosti, slobode, svrhe, smisla. Svako ljudsko biće osjeća se bolje kada živi smisao i ostvaruje svoj puni potencijal.
Vrlo je važno moći utjecati na druge svojom energijom i inspiracijom. Lider treba dati svoj doprinos većoj viziji. Ta vizija mora biti motivirana, inspirativna. Kako ja mogu dati svoj doprinos za druge? Kako mogu utjecati na druge, da primjerice, u svom dijelu posla, projekta, vide veći, jasniji cilj? Ako gradimo kuće, prodajemo građevinski materijal, vidimo li samo količinu drva koje smo prodali, ili vidimo kako će to drvo biti korišteno za kuću neke obitelji, kako će to utjecati na njihove živote, zadovoljstvo i sreću. To je doprinos većoj viziji. Ako ne radim ono što volim i ne vidim svrhu i viši cilj svega što ulažem, bez obzira na ishod, neću biti sretan.
Pozitivan utjecaj jednih na druge nastaje kada odlučimo kako ćemo stvarati kulturu u kojoj radimo, ili kako ćemo raditi i odnositi se prema onome što radimo. Lideri stvaraju kulturu. I prenose kako će zaposlenici učiti dijeliti zajedničku predanost. Lideri moraju pomoći u stvaraju promjene, stalno podržavajući rast Mudrosti i slabljenje Sabotera u međusobnim interakcijama zaposlenika, i njihovim s drugima.
Saboteri su glasovi u glavi, automatski obrasci, način uma na koji mislimo, osjećamo i reagiramo. Oni su izvor svog našeg stresa, straha, tjeskobe, sumnje u sebe, frustracije, nemira i nezadovoljstva. Sabotiraju našu produktivnost, zadovoljstvo i sreću, i odnose.
Lider preuzima trostruku svrhu. Stvara pozitivni utjecaj na sebe, preuzima obavezu da se i sam stalno razvija, da stvara okruženje inspirativno, kreativno, podržavajuće, neovisno o rezultatu projekta!
Što lideru stoji na putu da to i ostvari?
To su njegovi Saboteri.
Jedan od Sabotera lidera često je Hiper-ambiciozni. Ambicija se često odnosi na samodokazivanje, a nagriza zajedničku svrhu. Hiper-ambiciozni gleda uspjeh kroz vlastita ostvarenja, previše je sve vezano za njega da bi mogao ostvariti pozitivan utjecaj na druge.
Ako lidera sabotira njegov Hiper-racionalni, fokusirat će se previše na brojke i podatke, manje na inspirativno razmišljanje. Inspiracija je emocija. Hiper-racionalni neće ući u desni dio mozga zadužen za ono što inspirira. Jeff Bezos, osnivač Amazona: „Sve moje najbolje odluke u poslu i životu donesene su sa srcem, intuicijom, iz trbuha…ne iz analize.“
Ako lider ima Sabotera Perfekcionista, izgubit će se u detaljima, šumi nevažnih stvari koje bi sve trebale biti važne, neće biti inspirirajuće, cjepidlačit će i izgubit će veću sliku.
S druge strane naših Sabotera, nalazi se naša Mudrost. Mudrost je naša sposobnost da u svakoj situaciji vidimo priliku i razvijamo snage Mudrosti. Od svih snaga Mudrosti – Empatije, Istraživanja, Inovacije, Navigacije i Aktivacije, u stvaranju trostruke svrhe – za druge i za sebe, za novog lidera je naći odgovore na pitanja:
„Što je meni zaista važno?“
„ Što nije važno, a možda tako izgleda?“
„Na kraju naših života, gledajući unatrag, što je ovdje važno, što bi još izgledalo značajno ili važno u ovoj situaciji?“
Definiranjem trostruke svrhe stvara se vođenje iz utjecaja, a ne iz autoriteta.
Stvaranje trostruke svrhe je na lideru.
A zarađeno povjerenje? Kako se stiče? Što je pokazivanje ranjivosti i je li dobro ili loše za lidera i za zaposlenike?
O tome u drugom nastavku serijala Od kolege do lidera – četiri stupa izvrsnog lidera čitajte ovdje…
* 2022 Shirzad Chamine and Positive Intelligence, Inc. PQ®️ Training
Ako vas zanima više saznajte na;
https://www.positiveintelligence.com/