Zanimljivosti iz zaštite na radu? Da, ima ih i to poprilično. Nastavite čitati!
Jeste li znali da niste obveznik ispunjavanja obveza iz područja zaštite na radu ako ste samozaposleni u svojoj tvrtki ili obrtu te djelatnost obavljate isključivo u svom poslovnom prostoru, odnosno ne obavljate ga na zajedničkim radilištima s drugim tvrtkama/obrtima?
Također, kao poslodavac za svoje potrebe možete izraditi dokument procjene rizika samostalno i bez sudjelovanja ovlaštene tvrtke za zaštitu na radu.
Radnika morate uvijek osposobiti za rad na siguran način pri zapošljavanju u svojoj tvrtki/obrtu bez obzira na to što je navedeno polagao kod bivšeg poslodavca. Također, istog radnika morate ponovno osposobiti za rad na siguran način kod promjene radnog mjesta unutar vaše tvrtke i/ili kod uvođenja nove tehnologije i radne opreme, a koja se odnosi na navedenog radnika.
Novozaposlenog radnika ste dužni osposobiti za rad na siguran način do 60 dana od stupanja na posao, a ne odmah po zaposlenju. Do navedenog roka od 60 dana neosposobljeni radnik može raditi pod nadzorom drugog osposobljenog radnika.
Sve troškove vezane za provođenje i organizaciju zaštite na radu u tvrtki/obrtu mora snositi poslodavac i navedeni troškovi ne smiju nikako biti prebačeni na radnika.
Kao poslodavac obvezni ste ispuniti sve zahtjeve iz područja zaštite na radu ako imate zaposlenog barem jednog radnika odnosno ako ste samozaposlen u tvrtki kao direktor ili vlasnik obrta, a djelatnost obavljate na radilištima na kojima se nalaze i druge tvrtke/obrti.
Potvrda o osposobljavanju za početno gašenje požara za vašeg radnika vrijedi ako je navedeno polagao i kod bivšeg poslodavca.
Prvenstveno vi ste odgovorni ste za štetu po osnovi ozljede na radu koju je pretrpio vaš radnik po načelu objektivne odgovornosti kao odgovorna osoba tvrtke, odnosno obrta.
Također, vi imate pravo povrata novčanih sredstava od HZZO-a po plaćenom računu za prethodni pregled vašeg radnika, ako je navedeni radnik zaposlen na poslovima s posebnim uvjetima rada te ste ga na pregled uputili prije prijave na zdravstveno i mirovinsko osiguranje. Pod ozljedom na radu koju je pretrpio vaš radnik spada i ozljeda koju je zadobio i izvan radnog vremena na redovitom putu s posla kući, odnosno na putu na posao.
Kao odgovorna osoba tvrtke/obrta dužni ste nadgledati da li vaš radnik radi po pravilima zaštite na radu, dužnom pažnjom i prema pravilima struke te da li dodijeljenu osobnu zaštitnu opremu (ako je) ista potrebna prema procjeni rizika) kontinuirano koristi pri radu. Također ste odgovorni i za to da je zaštitna oprema radnika uvijek ispravna za uporabu.
Svaku težu ozljedu vašeg radnika (ozljeda pri kojoj je radnik zadržan na bolničkom liječenju) pri obavljanju posla u vašoj tvrtki/obrtu dužni ste prijaviti inspekciji zaštite na radu, a ako isto ne učinite prijeti vam novčana kazna.
Više saznajte na našem seminaru:
ili na:
https://www.zakon.hr/z/167/Zakon-o-za%C5%A1titi-na-radu