Zaštita na radu

Zaštita kod terenskog rada

Često, povremeno ili stalno radite na terenu? Ili šaljete svoje djelatnike na teren? Nastavite čitati.

Zaštita na radu kod terenskog rada

Temom Rada na terenu i zaštite na radu te obaveza poslodavaca po pitanju zaštite na radu najčešće se bave poslodavci koji se bave servisnim, monterskim, građevinskim i IT djelatnostima jer se kod njih često događa da djelatnici svoj posao rade izvan prostorija tvrtke (dakle u prostorima klijenta ili kupca).

Ukoliko uopće ne radite u vlastitom poslovnom prostoru, već se uvijek radi na terenu/kod klijenata, obaveze su sljedeće:

Izrada procjene rizika i plana osposobljavanja
Osposobljavanje djelatnika za rad na siguran način
Osposobljavanje djelatnika za početno gašenje požara
Osposobljavanje poslodavca ili ovlaštenika poslodavca.
Je li potrebna zaštita na radu ako zaposlenici rade na terenu?

 

Ukoliko pak imate i vlastiti prostor i radite na terenu

Vi uvijek odgovarate isključivo za lokaciju koja je pod vašom kontrolom – bilo da ste vlasnik te lokacije ili ste u najmu. Nitko (pa ni država) od vas ne očekuje da morate u prostorima svojih klijenata ispitivati ispravnost elektroinstalacija, radni okoliš i sl.

Vaši djelatnici moraju biti osposobljeni i adekvatno opremljeni, u procjeni rizika posebno će se zavesti i obraditi terenski rad i to je sve što se od vas očekuje.

Od vaših se djelatnika naravno očekuje da se ponašaju u skladu s propisanim pravilima i mjerama zaštite na radu za njihova radna mjesta. Činjenica da programer radi u prostorima klijenta, a ne kod poslodavca mu ne daje za pravo da se popne na stolicu i glumi Supermana.

 

Više saznajte na našem seminaru:

https://poslovnouciliste.hr/seminari/hr-upravljanje-ljudskim-potencijalima/zastita-na-radu-obveze-i-prava-poslodavca-i-radnika/