Izmjene i dopune Zakona o radu vrijede od 1.1. 2023. godine. O najvažnijim novitetima popričali smo sa zagrebačkim odvjetnikom specijaliziranim za radno pravo, Markom Borskym.
1. Marko, što nam sve donose izmjene ZOR-a i tko je od njih više „profitirao“- radnici ili poslodavci?
Izmjene i dopune Zakona o radu koje su stupile u većem dijelu na snagu 1.1.2023. donose najveće promjene kod ugovora na određeno vrijeme te rada na izdvojenom mjestu rada i rada na daljinu. Također su donesene i razne druge izmjene koje također ciljaju na veću ravnotežu privatnog i poslovnog života radnika i predvidivih radnih uvjeta radnika, sve sukladno Direktivi (EU) 2019/1152 Europskog parlamenta i Vijeća od 20. lipnja 2019. o transparentnim i predvidivim radnim uvjetima u Europskoj uniji i Direktivi (EU) 2019/1158 Europskog parlamenta i Vijeća od 20. lipnja 2019. o ravnoteži između poslovnog i privatnog života roditelja i pružatelja skrbi i o stavljanju izvan snage Direktive Vijeća 2010/18/EU.
2. Najviše se priča o izmjenama koje bi trebale smanjiti udio ugovora na određeno vrijeme, što je promijenjeno po tom pitanju i hoće li, po tvom mišljenju, te izmjene zaista uspjeti smanjiti broj radnika na određeno?
Najveća promjena kod ugovora o radu na određeno vrijeme jest uvođenje zabrane sklapanja više od tri uzastopna ugovora o radu na određeno vrijeme s istim radnikom. Takva promjena bi doista trebala ograničiti broj ugovora o radu na određeno vrijeme, no kako će to funkcionirati u praksi ostaje nam za vidjeti.
3. Također se mnogo promjena očekivalo u radu na daljinu i tzv. radu od kuće. Što je tu novog?
I prije donesenih izmjena i dopuna Zakona o radu postojao je ugovor o radu na izdvojenom mjestu rada, ali su dolaskom pandemije i masovnim prelaskom na rad od kuće uočeni nedostaci i krutosti tako uređenog ugovora o radu. Stoga su uvedene dvije mogućnosti rada koji nije rad u prostoru poslodavca i to rad na izdvojenom mjestu rada, gdje radnik radi na određenom mjestu koji nije prostor poslodavca te rad na daljinu kada radnik svojom voljom bira mjesto gdje će raditi.
4. Jesu ove izmjene na bilo koji način uspjele liberalizirati načine rada i odmaknuti ih od standardnih ugovora rada na osmosatno radno vrijeme u prostorijama poslodavca?
I na takve ugovore o radu se i dalje primjenjuju sve odredbe koje uređuju radno vrijeme radnika, a najveće promjene su uvedene kod ugovora o radu za rad na daljinu, gdje ne postoji fiksno mjesto rada pa su samim time i obveze zaštite na radu „lakše“.
5. U RH je mnogo sezonskih radnika, što njima novoga donosi novi ZOR?
Ugovor o radu za stalne sezonske poslove je sada puno detaljnije uređen, čime nestaju neke nedoumice koje su možda prije postojale kada su poslodavci i sezonski radnici imali neka pitanja iz njihovog radnog odnosa. Sada su npr. detaljno uređena neka pitanja koja se tiču ugovora o radu za stalne sezonske poslove na neodređeno vrijeme.
6. Kako se, prema tvom mišljenju, dosad provodi novi ZOR na „terenu“ i što bi još u istom trebalo mijenjati u bližoj budućnosti?
Smatram da je većina radnika i poslodavaca zadovoljna zakonskim izmjenama, uz neke manje nedoumice kako neke izmjene primijeniti u praksi. Ipak, kod svake izmjene propisa ili novih zakona javljaju se takve nedoumice. Neka pitanja još možda nisu riješena sukladno direktivama, no vidjet ćemo hoće li će se pristupiti izradi novog Zakona o radu, kao što neki najavljuju.
Više saznajte na našim seminarima:
ili na:
https://www.zakon.hr/z/307/Zakon-o-radu