Ne postoji formula koja bi vam pomogla jer svaki je odlazak na razgovor za posao specifičan te ovisi o poslodavcu i radnom mjestu za koje se kandidirate.
Ono u što smo sigurni jest da je razgovor za posao vrlo stresan. Razmišljate o tome kako se najbolje predstaviti potencijalnom poslodavcu i kako ostaviti najbolji dojam jer vam je to u većini slučajeva jedina prilika u kojoj dolazite u kontakt s potencijalnim poslodavcem. Dok se pripremate za razgovor pripremite si natuknice o sebi. Pritom se misli na vaše obrazovanje, radno iskustvo, na kvalitete, na vašu želju za ulaganjem u znanje i napredak. Pokušajte izdvojiti zašto ste baš vi najbolji izbor za poslodavaca. A sada dolazimo do onog trenutka samog intervjua. Pa krenimo redom:
Prvi dojam koji potencijalni poslodavac stekne o vama je najvažniji.
Dress code naravno nigdje nije propisan, ali i vi sami želite ostaviti profesionalni dojam te je stoga važno biti prikladno i profesionalno obučen. Bez jarkih boja i dezena, upadljivog i ekscentričnog nakita, make up-a i frizura – barem ako se prijavljujete za radna mjesta u tvrtkama i organizacijama koje njeguju takav izričaj i stil. Naravno da ima i branši kojima takvi detalji nisu bitni ili su čak i poželjni.
Jedno od prvih, najčešćih pitanja jest da se predstavite i nešto kažete o sebi.
U ovom trenutku dobro dođu one natuknice koje ste prethodno pripremili. Krenite bez stresa, opušteno, jer su i oni s druge vam strane, nekad i sami odlazili na razgovore za posao i znaju kako se osjećate. Navedite svoje obrazovanje, dosadašnje radno iskustvo (ako ga imate), edukacije, preporuke… Nastavite s vrlinama, vještinama kojima raspolažete i završite sa svojim željama i vizijama budućnosti s fokusom na to kako zapravo kod potencijalnog poslodavca želite sve stečeno primijeniti i dodatno se usavršavati.
Zašto ste se baš javili za rad u našoj tvrtki? Jedno od obaveznih pitanja
Prije odlaska na razgovor istražite tvrtku za koju se prijavljujete. Pitanje je tu da poslodavac provjeri koliko točno znate o njegovoj tvrtki te stoga imajte na umu neke bitne informacije o poslovanju i zatim ih pokušajte povezati sa svojim sposobnostima.
Poznato je da su česta pitanja kako se nosite s rješavanjem problema, kako postupate u nekim stresnim situacijama. Tu nastojte ostati smireni, pokušajte se prisjetiti neke situacije u kojoj ste se možda prije zatekli, opišite kako ste ju riješili. Ovdje poslodavac pokušava doći do saznanja kako se snalazite u stresnim situacijama (u poslu, u radnim zadacima, u odnosu s kolegama).
Što i kako otkriti o privatnoj sferi?
Osim što poslodavac želi doći do saznanja o vašoj sposobnosti zanimaju ga vaše osobne vrijednosti i predanost stvarima kojima se bavite. Istaknite vaš hobi (sport, čitanje, kuhanje, vašu svestranost) i dozvolite poslodavcu da stekne i vašu drugu osobnu stranu.
Pitanja koje vi postavljate poslodavcima
Sjećate se onih natuknica na početku? Ne zaboravite sastaviti i poneko pitanje za poslodavca. Npr. možda ćete dobiti ovako pitanje – želite li vi nas nešto upitati? Tada nastojte ne postavljati pitanja o poslovanju na koja ste odgovore mogli naći na internetu, već pitanje poput onog – smatrate li da bi neka od mojih vještina mogla doprinijeti boljem poslovanju vaše tvrtke, kada mogu očekivati odluku o odabiru, da li je poznato vrijeme početka rada…
Dodatni savjeti:
- Budi samopouzdani i sigurni u sebe
- Naglasite vaše vještine, navike, iskustvo relevantno za taj posao
- Pričajte o onom što vas motivira i što vam predstavlja izazov
- Pokažite interes za radno mjesto.
Sretno!
https://poslovnouciliste.hr/seminari/jednodnevni-seminari/nadzor-i-pravo-na-privatnost-zaposlenika/